192.168.2.1

192.168.2.1 ip adresi aynı 192.168.1.1‘de olduğu gibi adsl – dsl internet modeminizin arayüzünün adresidir. Günümüzde her marka model üretim yapan ağ firmaları tarafından cihazı ayarlamak için belleğine güncel yazılımlar yüklenmektedir. Modemin içine giriş herhangi bir internet bağlantı problemi ile karşılaştığınızda ayarlara girip bilgilerinizi yeniden oluşturabilirsiniz.
Modem kullanıcı arayüzüne ulaşmak için http://192.168.2.1 adresini kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırmanız gerekir. Veya sayfamızdaki giriş tuşuna tıklayarak doğruran erişebilirsiniz. Erişim sırasında en çok karşımıza çıkan hata da yanlış şifre girmektir. Modem giriş şifrenizi ve kullanıcı adını bilmiyorsanız yazımızın devamını okuyunuz.
Türkiye’de en çok kullanılan cihazların fabrika ayarları tarafından otomatik belirlenen sık kullanılan şifre listesine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.
İnternet firmanız TTNET ise ve modemde TTNET logosu varsa mevcut şifreniz de genelde “admin”:”ttnet” olarak belirlenmiştir.

Varsayılan şifremi değiştirmiştim ama unuttum ne yapmalıyım ?

Cevap modemi resetlemelisiniz.  Modemin altında veya arka kısmında küçük bir reset butonu bulunmaktadır, buraya bir kürdan yardımıyla 15 20 saniye modem açık halinde basılı tutarsanız cihazınız resetlenmiş fabrika ayarlarına geri dönmüş olur. Unutmayın ki aynı zamanda (servis sağlayıcı ayarları) TTNET internet ayarlarınızda silinmiş olacaktır ve internet bağlantınız yeniden oluşturana kadar olmayacaktır. Bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz resetlememeniz öneririz. Servis sağlayıcınızdan (TTNET – VODAFONE – SUPERONLINE) bilgi alabilirsiniz.

192.168.2.1 Ayarları

192.168.2.1 ip adresine giriş yaptığınızda modeminize tam yetkili erişim sağlayacaksınız. Kablolu veya (WiFi) kablosuz modem fark etmeden modemi üzerinde istediğiniz ayarları ve oynamaları yapabilirsiniz.
Erişim sağladığınızda yapabileceğiniz genel ayarlar: DNS, PROXY, Ağ Yönetimi, WLAN (WIFI),  LAN, WAN Protokol ayarları, Sanal yönlendirme, NAT sanal sunucu, IP Qos, DMZ, Çeşitli Güvenlik Seçenekleri, DHCP istemci, WPS, DSL, ADSL, MAC engelleme ve diğer farklı ayarlamalar.